Mikor alussza már át végre az éjszakát?!

Kulturális tévhit: az éjszakát átalvó baba

Átalussza az éjszakát? Milyen sokan kérdezik ezt az újdonsült szülőktől! Pedig hát tévhit - az egész kultúránkban elterjedt tévhit -, hogy ez pár hónapos korban következik be! Miért merjük ezt így kerek perec kijelenteni? Vegyük sorra, hogy miért kell, hogy ébredjenek a babák éjjelente!

Ébred, hogy legyen elég anyatej

A kizárólagos szoptatás csak pár hónapig működhetne, ha a babák átaludnák az éjszakát. De a babák tudják a dolgukat: szorgosan ébrednek, szopni kérnek, ezért a kizárólagos szoptatás működő dolog fél éves korig, vagy tovább is, ha kell.

Az elegendő tej termelődéséhez egyszerűen szükség van az éjszakai szoptatásra!

És ha nagy a baba? Ki kell már bírnia az éjszakát evés nélkül! - mondják

Pedig pont fordítva van! Ahogy a baba nő, és kíváncsi lesz, nem ér már rá szopni nappal, annyi a dolga! Jól ismeri ezt minden anyuka, aki például négyhónapos babát szoptat: ha valami történik körülötted, vagy ha csak egy koppanás van valahol - fuccs a szoptatásnak! A baba kapja a szemét oda: mi történik? Miről maradok le, amíg a szopival vesztegetem az időt?

A nagyobb babák a napi tejadagjuk nagyját éjjel eszik meg! Akkor minden uncsi, ráérnek szopizni... Ha nem szophatnak bőségesen éjjel, akkor a tejtermelés menthetetlenül lecsökkenhet! (További részleteket erről itt olvashatsz.)

És ha a baba nem szopik?

A baba evés nélkül nem tudja megfelelő, stabil szinten tartani éjjel a vércukorszintjét. Ebből a szempontból mindegy, hogy szopik-e vagy nem. Fontos, hogy éjjel párszor kapjon enni: kapjon tápszert vagy szophasson. Előfordul, hogy enélkül nem is tud visszaaludni, hiába az ujjszopás vagy a nyugtatócumi mint szopási inger.

No, de mikor fogja valóban átaludni az éjszakát?

Két- és hároméves kora körül valamikor.
Mire kell ennyit várni?

→ Az alvásciklus érésére: az újszülött alvásciklusa negyvenöt-ötven perc hosszú, a két-három éves gyereké egy-másfél órás (a felnőtté másfél órás).

→ Arra az idegrendszeri érettségre, ami lehetővé teszi, hogy az egyik alvásciklusból a másikba egyedül, segítség (szoptatás, ringatás, ujjszopás, cumi stb.) nélkül átlépjen.

→ És arra, hogy az alvásában a REM fázis aránya 50%-ról 30%-ra csökkenjen le. Ez is két-, hároméves kor körül történik meg. A REM fázis nagyon éber alvásfázis, könnyű belőle megébredni. Amíg a gyerek összes alvásának a fele REM fázisban van, addig ébredni fog.

Lehet, hogy a két-három év alatt néha átalussza az éjszakát. Vagy hol többször, hol kevesebbszer kel. De az éjszakai sűrűbb ébredések igazán és stabilan elmaradni csak két-hároméves kor után szoktak.

 

forrás: http://www.hordozo.hu/alvas-es-szoptatas/alvasaltatas/mikor-fogja-ataludni-az-ejszakat