Darabkákat eszünk, még, nem husilevest kanállal. Majd olyan is lesz...! Hogy miért?
MI AZ A BLW, AVAGY MIÉRT NINCSENEK “BABÁS” RECEPTJEIM?
Sokan kérdeztek az utóbbi időben a hozzátáplálásról, és érdeklődtök, hogy elkészült-e az a bizonyos blog a babás recepteknek? A válaszom az utóbbi kérdésre az, hogy nem, és nem is fog: nincsenek babás receptjeim! Hogy lehet ez? Úgy, hogy B azt eszi, amit mi. Ami talán most már, hogy egyéves is elmúlt, nem olyan meglepő, de a helyzet az, hogy ez szinte a kezdetektől így volt: béelvézünk (BLW).
Mi is az a BLW (‘Baby Lead Weaning’), vagy igény szerinti hozzátáplálás, miért örülök, hogy emellett döntöttünk, és hogyan vezettem be a különböző ételeket a babám étrendjébe? Ezekre a kérdésekre mind választ kapsz ebben a bejegyzésben.
(Ez csak egy ízelítő a témában, semmiképpen se tekintsd BLW kézikönyvnek: ha tetszik, amiről írok, a részletekről tájékozódj a bejegyzés végén megjelölt forrásokon keresztül is!)
MI AZ A BLW?

B ekkora kárt tett ebben a körtében 8 hósan, 2 foggal
BLW – ‘baby lead weaning’, azaz igény szerinti hozzátáplálás. Igény szerinti, mert nem előre meghatározott életkorban és ütemben történik, hanem a baba fejlődési üteméhez igazítva. Az alapokat kb. ennyiben össze lehet foglalni:
- Akkor kezdjük a hozzátáplálást, ha a baba megérett rá: önállóan ül, érdeklődik az étel iránt, tud csippenteni, a szájába veszi az ételt.
- Nem pürézünk! Már a kezdetekkor (főleg akkor!) szilárd ételt adunk a picinek: kb. babaökölnyi párolt zöldséget, gyümölcsöt, amit meg tud fogni úgy, hogy túllógjon a markán. Pl. a párolt brokkoli isteni találmány, mivel “beépített fogantyúja” is van!
- Nem “etetjük” a babát: csak az kerül a szájába, amit ő oda tesz.
A BLW viszonylag friss dolog, nincs még komoly szakirodalma, ahogy kőbe vésett szabályai sem. Mielőtt elkezdtük, sokat olvasgattam az irányelvekről, tapasztalatokról, főleg külföldi blogokat és hazai fórumokat is. Úgy vettem észre, hogy az önállóan ülés kritériumot idehaza elég komolyan veszik, külföldi blogok inkább azt hangsúlyozzák, hogy a baba mindenképpen függőlegesben legyen, amikor eszik (nyilván), ne döntve, hiszen az fulladásveszélyes. Hogy ezt önállóan ülve, vagy egyik szülő által megtámasztva éri el, az nem tűnt olyan fontosnak.
Abban teljes az egyetértés a különböző források szerint, hogy -különösen a kezdeti időszakban-, csak szilárd étellel szabad kezdeni, és hagyni kell, hogy a baba önállóanismerkedjen az étellel.
MIÉRT SZERETJÜK A BLW-T?
BIZTONSÁGOS
A babák csak akkor válnak képessé arra, hogy a garatjukba juttassák az ételt, ha már képesek megbirkózni a nyeléssel is. Míg egy pürét lenyelni passzív folyamat is lehet: szinte nyelni sem kell, mert lecsúszik, ezzel az öklendező reflex is tompul, addig darabos ételt csak tudatosan tud lenyelni a pici. Mivel az öklendező reflexe is megmarad, nem kell azon izgulni, hogy ha túl nagy falatot nyel le, akkor tévútra mehet: ha valamit nem tud lenyelni, akkor egy mozdulattal visszaöklendezi és kiköpi. Ez érvényes a később szájba vett apró kirakó- és LEGO-darabokra is!
EGYSZERŰ
A babánk is akkor eszik, amikor mi, már jó ideje azt eszi, amit mi, önállóan eszik, így nem kell egyik kezemmel az ő ételét, a másikkal a sajátomat kanalaznom. Szerintem fontos, hogy a közös étkezés családi esemény legyen, és az ilyesmit nem lehet elég korán kezdeni…
ÉLETSZERŰ

Erről a tányérról sem én tüntettem el a brokkolit…
Egy BLW-s babával nem fordulhat elő, hogy pürében imádja a brokkolit, egészben pedig nem fogadja el, mert hogy néz már ki… Minden ételt egészben ismer meg, így később könnyen felismeri, hogy mit szeret és mit nem. Az evőeszközök használatát is természetesen, egyszerűen: utánzással lesi el.
ÖNÁLLÓSÁGRA NEVEL
Az első perctől tetszik a BLW-ben, hogy ezzel a módszerrel a kislányom úgy tanulhat meg enni, ahogy számára a legtermészetesebb: ő dönti el, hogy mikor, mit vesz a szájába és utána mit kezd vele. Valami nagyon alapvető zsigeri szinten érzem helyesnek azt, hogy már ezek az első, a saját testével kapcsolatos élményei is arról szólnak: az övé a döntés joga.
A diadalittas arckifezejés, ami egy-egy “legyőzött” új ételhez dukál, már csak ráadás…
AZÉRT NEM FENÉKIG TEJFEL…
A gyerekek nem ismerik a szabályokat. Előfordul, hogy egy baba előbb akar enni, mint hogy ülni tudna.

Az első milánói… java a padlón
A BLW maszatos. A gyerekek nem csak az ételek ízével ismerkednek, hanem a színével, szagával, állagával is. Így pl. az én leányzóm imádta kifacsarni a dinnyét, messzire hajítani a megrágott paradicsomot és barackot. Minden étkezés után zuhany, etetőszék mosogatás, konyha felmosás. Nem tudom, hogy a pürés babák mennyivel egyszerűbbek ezen a téren…
Az igény szerinti hozzátáplálás nem kiszámítható. Nem tudhatjuk előre, hogy egy baba mikor fog felülni, vagy hogy milyen tempóban ismerkedik majd az étellel és hagyja el az anyatejet. Van, aki ezt tudja vállalni, és van, aki nem.
MIT, MIKORTÓL?

Örök kedvenc – kókuszos-spenótos tészta fokhagymával
Bizonyára Te is hallottál már a “hozzátáplálási táblázatokról”: milyen ételt melyik hónapban lehet adni a babának. Nos, minimális tájékozódással a témában arra lettem figyelmes, hogy ahány ország, annyiféle táblázat… Az USA-ban pl. semmi extra ajánlás nincs azon túl, hogy mézet 1, de inkább 2 éves kor alatt ne (érthető, botulizmust okozhat). Mindezt összevetve a BLW azon feltételezésével, hogy egy gazdag választékból a babák ösztönösen azt válogatják ki, amire szükségük van, nem különösebben figyeltem a táblázatot.
Amire figyeltem, az az allergének bevezetése. (Mily’ meglepő…) Azt a döntést hoztam, hogy a top 8 allergént csak egyéves kora után fogom adni a picinknek (tej, tojás, hal, rákfélék, tengeri hal, mogyorófélék, földimogyoró, glutén, szója). A hallal még várok, amíg meg tudom vele beszélni, hogy jól rágja meg, a filét is.
A gluténnel kapcsolatban. Tudom, hogy általánosan elterjedt a 4-7 hónap között vezessük be hozzáállás. Ez az időintervallum egy olyan tanulmány eredménye, amit 150 nagy kockázatú (a családban cöliákiával vagy 1-es típusú cukorbetegséggel érintett) gyermekkel végeztek. Az ő esetükben indokolt a glutén korai bevezetése, egyébként ráér pár hónappal később is. Ami fontos: kis mennyiséggel bevezetni, úgy, hogy utána még legalább 2-3 hónapig tartson a szoptatás. (Részletes info itt.)
SAJÁT TAPASZTALAT
Az én kislányom csak 11 hósan ült önállóan, de már 7 hósan élénken érdeklődött az ételek iránt. Szerettem volna kivárni, hogy felüljön, de ő másképp döntött: egyik este elragadott egy újhagymát a tányéromról, és -miközben azt hittem, csak masszírozza vele a kis fogatlan ínyét- kimasszírozott a közepéből egy felnőtt falatnyi darabot. Ezután elvárta, hogy ő is ehessen.

Ezt a fekete paradicsomot is minden aspektusában megtapasztalta a picink…
Még sokáig az ölemben evett: szerencsére nyár volt, így nem zavart, hogy folyik a kajszibaracklé a combomon… Szerettem a picinkkel zuhanyozni napjában többször is… Nem volt légkondink és elég meleg volt amúgyis.
Amíg megtanult a falattal bánni, főleg párolt répa és brokkoli volt a menü, majd fokozatosan mindig adtunk neki a tányérunkról azt, ami érdekelte, és amiről úgy gondoltuk, boldogul vele. Sokszor meglepődtünk, amikor elrabolt valamit a tányérunkról, hogy milyen ügyesen boldogul az étellel: pl. rizst felcsipegette szemenként kb. 9 hónaposan.
Ami nálunk az áttörést hozta a “kóstolgat, de inkább játszik az étellel” és az “eszik” között, az a közös tányérból evés volt. Úgy éreztem, jót tenne neki egy kis ösztönzés, így elkezdtünk egy tányérból enni. Cseles módon egyszerre kis adagokat szedtem, így látta elfogyni az ételt… és rákapcsolt!

Itt még örült, ha a villával eltalálta a célt
Ami a tányérokat és evőeszközöket illeti, próbálkoztunk mi is cuki színes műanyag dolgokkal, de ezekkel csak játszani akart. Látta, hogy mi sem ilyenből eszünk, úgyhogy neki is dukál a fehér porcelán tányér és a csillogó evőeszközök. Sokszor megkaparintja a felnőtt méretű villát, kanalat és azzal eszik.
Most már ott tartunk, hogy felmosni csak esténként szoktam, és sokszor a tálcáját is csak este mosom el, mert alig megy mellé valami, az is véletlenül: szépen, tányéron belül eszik. Az egész almára szinte ráveti magát, és meg is hámozza magának (!): lerágja a héját és kiköpi (többnyire nekem). Ha meghámozom, akkor nem kell.

1. szülinapi torta: cukkínis lepénykék guacamoleval
Amiért nagyon, nagyon hálás vagyok, hogy anno rátaláltam a BLW-re: Van egy majdnem 15 hós kislányom, aki még soha nem nyelt félre, a villát, kanalat már szépen használja (ha épp olyan kedve van, azért nagyobb részt kézzel eszik), üvegpohárból önállóan iszik (persze figyelni kell, mert fürdeni is szeret…). A hátamra csomózva is nyugodtan ehet rázós dolgokat (kesudió, mandula!), ehet, ihat séta közben, kóstolgat főzés közben, mert tudom, hogy tud bánni a falattal. Idegen helyen sem kell izgulnom, hogy vannak-e apróbb játékok az ágy alatt… Emellé még ráadás, hogy kedvenc ételei a spenót, avokádó, paradicsom, alma. Ha ezeket meglátja a konyhapulton, akkor most azonnal de rögtön adjam oda! Az édes dolgokat (alma, banán) csak egyéves kora után kezdte megkedvelni, ezért az első szülinapi tortája is zöldséges és zöld volt. Ami tényleg meglepett, hogy szereti, ha fűszeresen főzök, és imádja a fokhagymát, nyersen is nyalogatja…
HASZNOS OLDALAK A TÉMÁBAN
Nem vagyok BLW expert. Ez egy ízelítő bejegyzés volt az igény szerinti hozzátáplálásról, és arról, hogy nekünk mennyire vált be. Bővebb információért mindenképpen keresd fel ezeket az oldalakat:
- Az első BLW könyv szerzőjének blogja (angol)
- Wikipedia BLW szócikk (angol)
- BLW Facebook csoport (magyar) – Ide csatlakozz, ha még nem kezdtétek el a hozzátáplálást, és BLW-zni szeretnél.
- P&F babies – pürés és falatkás babák FB csoport – Ide csatlakozz, ha már elkezdtétek a hozzátáplálást pürékkel, de a babád BLW-zni szeretne.
- Mamami BLWiki (magyar)
- Meddig elég az anyatej? – a La Leche Liga ingyenes kiadványa a hozzátáplálásról
- +1: Ha hozzátáplálásra készülsz, (meg egyébként is): nézz meg pár videót YouTube-on arról, hogy csecsemőkön hogyan kell alkalmazni a Heimlich fogást! (Heimlich maneuver, infant)
Ha esetleg már elkezdtétek a hozzátáplálást “pürésen”, de úgy érzed, hogy Neked, vagy a babádnak szimpatikusabb lenne ez a falatkás megközelítés, akkor mindenképpen kérj tanácsot hasonló cipőben már járt édesanyáktól!
Forrás: https://www.mindenmentes.hu/2016/03/mi-az-a-blw-avagy-miert-nincsenek-babas-receptjeim/